top of page

Węgierska Górka, ok. 1930 roku. Na parterze piętrowej kamienicy ulokowana była szkoła hutnicza.

Węgierska Górka, ok. 1930 roku. Na parterze piętrowej kamien

Węgierska Górka, ok. 1930 roku. Na parterze piętrowej kamienicy ulokowana była szkoła hutnicza.

Źródło: Karol Suchanek, "Gmina Węgierska Górka na starych fotografiach i widokówkach", Urząd Gminy Węgierska Górka, 2008. Autorem fotografii jest Karol Suchanek.


Jest to jeden z byłych budynków Odlewni Żeliwa "Węgierska Górka". Po wojnie mieszkali w nim między innymi Państwo Kocoń, Ficoń. Pan Kocoń był szefem produkcji w OŻWG, a Pani Kocoń dyrektorem przedszkola, które mieściło się w budynku naprzeciw - obecnym składzie budowlanym Somarex Pana Marka Sobla.


Później pracownicy odlewni wybudowali nowe przedszkole, które w latach 1958-59 oddano do użytku, a w starym przedszkolu była szkoła zawodowa o profilach tokarz oraz formierz - odlewnik. Wracając do budynku na zdjęciu, to zamontowano w nim automatyczną centralę telefoniczną.


Obecnie budynek pięknie odrestaurowany, na parterze mieści placówkę Pogotowia Ratunkowego, placówkę bankową oraz salon fryzjerski. Po prawej stronie budynku stał pięty tzw. kwater (podobny jak z lewej strony), w którym od północy mieścił się posterunek Milicji Obywatelskiej, gdzie komendantem był Pan Setla, a od południa placówka poczty. Obecnie na jego miejscu funkcjonuje Lewiatan.


Pozdrawiam wszystkich znajomych i nieznajomych, zarówno Tych, którzy mieli z tymi miejscami kontakt, jak i innych. Polecam odwiedzenie Odlewni Kultury.

___

Jeżeli interesuje Cię przeszłość Węgierskiej Górki, zapraszamy na zwiedzanie wystawy do naszej siedziby: https://www.odlewniakultury.pl/wystawastala  

___

Pod Baranią w cieniu lasów, hej!

Jest osada z dawnych czasów, hej!

Węgierską Górką nazwana, hej!

Wstęgą Soły przepasana, hej!

icy ulokowana była szkoła hutnica.

6 wyświetleń0 komentarzy

תגובות


bottom of page