top of page

Kościół w Cięcinie z nową plebanią. Rok 1929.

Kościół w Cięcinie z nową plebanią. Rok 1929.

Kościół w Cięcinie z nową plebanią. Rok 1929.

Źródło: Karol Suchanek, "Gmina Węgierska Górka na starych fotografiach i widokówkach", Urząd Gminy Węgierska Górka, 2008. Autorem fotografii jest Karol Suchanek.


Kościół wybudowano w miejscu dawnego browaru, który spłonął. W browarze znajdował się obraz Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, który jako jedyny ocalał z pożaru. Na Cięcince znajdowało się koło wodne, które napędzało kamienie młyna, którym kruszono zboże do zacierów. Była też zapewne mała elektrownia, która dawała prąd do oświetlenia. Później wokół kościoła był cmentarz. Obok funkcjonowało też spore gospodarstwo rolne.


Nieodłącznym elementem środowiska przykościelnego był mały stolik, lub krzesło, na którym dwie starsze, sympatyczne Panie, mieszkające w domku naprzeciw Państwa Cender, sprzedawały cukierki, z 5-cio kilogramowej puszki. Z reguły były to "kopalnioki", landrynki i imbir, w kostkach. Cukierki sprzedawane były "na sztuki" lub "na oko" i pakowane do kawałka gazety. Prawie wszyscy te cukierki kupowali.

___

Jeżeli interesuje Cię przeszłość Węgierskiej Górki, zapraszamy na zwiedzanie wystawy do naszej siedziby: https://www.odlewniakultury.pl/wystawastala  

___

Pod Baranią w cieniu lasów, hej!

Jest osada z dawnych czasów, hej!

Węgierską Górką nazwana, hej!

Wstęgą Soły przepasana, hej!

4 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page