top of page

Fragment hutniczych obiektów z widocznym wielkim piecem. Węgierska Górka, ok. 1900 rok.

Fragment hutniczych obiektów z widocznym wielkim piecem. Węgierska Górka ok. 1900 rok.

Fragment hutniczych obiektów z widocznym wielkim piecem. Węgierska Górka, ok. 1900 rok.

Źródło: Karol Suchanek, "Gmina Węgierska Górka na starych fotografiach i widokówkach", Urząd Gminy Węgierska Górka, 2008. Autorem fotografii jest Karol Suchanek.


Zdjęcie wykonane, najprawdopodobniej, od strony obecnych budynków portierni (Zoo Portiernia).

Budynki na pierwszym planie to Odlewnia nr 1 (późniejsza nazwa, kierowana przez Pana Stasia Juraszka, z Cięciny), z tyłu żeliwiak, a z jego prawej strony Wydział Rurarni (kierowanej w późniejszym okresie przez Pana Franciszka Juraszka z Cięciny), gdzie odlewano rury. Tam był sławetny obyrtok, a później najnowocześniejsze w Europie stanowiska do półciągłego odlewania rur.


Na zdjęciu te duże rury to fi 1000 mm, a te mniejsze to 250 - 300 mm, kielichowe, które łączone były przy budowie wodociągów w miastach, kształtkami kielichowymi BB (na pierwszym planie), które wykonywano na Odlewni nr 1.


Z tyłu po lewej stronie jest gazownia, gdzie wytwarzano gaz z drewna, w drodze tzw. pirolizy drewna, później były tam bunkry na piasek i wytwórnia wód mineralnych.


W okresie późniejszym przed budynkami Odlewni postawiono bębny, do których wrzucano odlewy - skrzynki uliczne i tam się w trakcie obrotów obijały się o siebie i czyściły z piasku.


Jeszcze później wybudowano na składowisku wyrobów gotowych suwnicę Gdańską, która zniknęła. Nic innego nie poradzę.


W Odlewni Żeliwa, w porywach pracowało ponad dwa tysiące ludzi, a na przestrzeni 150 lat, kilkanaście, może kilkadziesiąt tysięcy. Każdy z Nich miał tam jakiś kawałek swojego życia. Warto Ich wszystkich pozytywnie wspomnieć i pozdrowić ich rodziny. Zapraszamy na kawę i wspomnienia!

___

Jeżeli interesuje Cię przeszłość Węgierskiej Górki, zapraszamy na zwiedzanie wystawy do naszej siedziby: https://www.odlewniakultury.pl/wystawastala  

___

Pod Baranią w cieniu lasów, hej!

Jest osada z dawnych czasów, hej!

Węgierską Górką nazwana, hej!

Wstęgą Soły przepasana, hej!6 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page