„Stara fotografia z Odlewni Żeliwa Węgierska Górka, lata 40. Ten wysoki szczupły to mój ojciec. Niestety nie żyje od 37 lat”. Zdjęcie wraz z wiadomością, nadesłał do mnie kiedyś Pan Jan Kuchejda.
Sprostowanie - Pani Maja Sobel: „Chciałam tylko sprostować ze dziadek zmarł w 1995 roku czyli 28 lat będzie 3 października a nie 37”.
Czesław Nowak pisze: „Na zdjęciu widoczny jest fragment budynku dawnej Modelarni, z wejściem od dawnej betoniarni Chemobudowy. W latach 70-tych Modelarnia była i częścią wydziału przygotowania produkcji, który mieścił się w środkowym budynku socjalnym. Prawego budynku, w którym była mleczarnia, dział socjalny z Panem Juraszem i Zawadą, Związki Zawodowe z Panem Dziedzicem, Soblem i Feilem. A na pierwszym piętrze wydział głównego technologa, którym wówczas kierował Pan Knap. Modelarnia Kierował Pan Romanski, a pracowało tam bardzo dużo świetnych fachowców. Produkowali tam modele (wzorce odlewów), które wykorzystywane były przy odlewaniu wszystkich wyrobów produkowanych przez OŻWG. Każdy wyrób miał rdzeń i rdzennice (wyroby pełne nie miały rdzenia), które wykonywano z specjalnych gatunków drewna. Modele były toczone, strugane, wiercone, szlifowane, konserwowane i malowane. Każdy model był szczegółowo oznakowany i zinwentaryzowany, po to by w razie potrzeby łatwo było odpowiedni model produktu znaleźć. Pomimo bardzo dużej ilości detali pracownicy doskonale wiedzieli gdzie, co jest. W późniejszym terminie wybudowano modelarnię w metalu, gdzie obecnie produkują obudowy do kopalń.
Chłopaki wyszli na przerwę. Jeden nawet leży na brzuchu i po butach nie można poznać kto to jest. Na modelarni pracował też Pan Sobel, świetny saksofonista, tato naszego wspaniałego organisty Jurka.
Pozdrawiam, Czesław Nowak”.
To już koniec wpisu: "Dawne zdjęcie z Węgierskiej Górki, Odlewnia Żeliwa, lata 40". Serdecznie dziękuję za nadesłanie fotografii. Historię komentarzy i wspomnień, na pamiątkę, pozostawiam również tutaj.
___
Pozdrawiam,
Ewa Nowak.
___
Jeśli podoba Ci się to co robimy, możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam wirtualną kawę: https://buycoffee.to/odlewniakultury
Комментарии