top of page

Pod Baranią w cieniu lasów, jest osada z dawnych czasów, Węgierską Górką nazwana, wstęgą Soły...

Tym razem mój tata - Czesław Nowak - wspominał nauczycieli z Węgierskiej Górki i wybrane osoby zasłużone dla życia kulturalno-społecznego. Miało to miejsce przy okazji pierwszego nagrywania bajek, baśni i opowieści, dnia 11.11.2022 roku w Odlewni Kultury. Nie zabrakło refleksji z czasów dzieciństwa. Tato zagrał również na gitarze wykonując fragment utworu:

"Pod Baranią w cieniu lasów, hej!

Jest osada z dawnych czasów, hej!

Węgierską Górką nazwana, hej!

Wstęgą Soły przepasana, hej!"

i tak dalej...


Poniżej zamieszczam dwa nagrania. Na początku części I - wspomnienia, dalszy fragment część I i część II to "Baśń o zaklętym kaczorze". Dlaczego akurat ona? Posłuchajcie dokładnie sami!
Dodatkowe informacje

Baśń o zaklętym kaczorze Marii Kann. Sztukę tę reżyserowała Pani Janina Jura - polonistka Szkoły Podstawowej im. Manifestu Lipcowego w Węgierskiej Górce, przy współudziale Pani Danuty Pawlus. Działo się to w latach 1964-1966. Obsadę aktorską stanowili uczniowie klasy 4 i 5. Z zapamiętanych aktorów to: Helenka Sałamun - Wojewodzianka, Romek Jurasz - Kaczor. Ja grałem rolę Wichru. Może ktoś dopisze pozostałych aktorów, których pozdrawiam. Kilka razy sztukę wystawialiśmy w Węgierskiej Górce, w kinie, w Domu kultury w Radziechowach i w Rajczy. No, oczywiście każdy miał przygotowany specjalny strój, a przed występem każdy aktor miał malowaną twarz. Wicher miał długą czarną, wiotką pelerynę, a na głowie kapelusz, z szpiczastym zakończeniem - wspomina Czesław Nowak.


Dawni pracownicy Odlewni Żeliwa "Węgierska Górka" dzieciom - czytamy razem bajki - to seria, którą rozpoczełam na jesień 2022 roku. Przyjęła się ona z pozytywnym odbiorem, więc ponowne nagrania odbyły się już w pierwszej połowie 2023 roku. Czego efekty możecie oglądnąć i posłuchać tutaj:Resztę filmów znajdziecie w playliście "BAJKI i OPOWIEŚCI | mieszkańcy Gminy Węgierska Górka, w tym: dawni pracownicy Odlewni Żeliwa "Węgierska Górka"" na naszym kanale na YouTube.

___

Jeżeli interesuje Cię przeszłość Węgierskiej Górki, serdecznie zapraszamy na zwiedzanie wystawy do naszej siedziby: https://www.odlewniakultury.pl/wystawastala

___

Pod Baranią w cieniu lasów, hej!

Jest osada z dawnych czasów, hej!

Węgierską Górką nazwana, hej!

Wstęgą Soły przepasana, hej!


Jeśli podoba Ci się to co robimy, możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam wirtualną kawę: https://buycoffee.to/odlewniakultury

コメント


bottom of page