Dr Władysław Nowak urodził się w 1871 roku w Bochni. Po skończonym gimnazjum podjął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mając 23 lat wyjechał do Drezna w celu nabycia gruntowniejszej wiedzy, pragnąc by praca wśród potrzebujących jego pomocy była jak najskuteczniejsza.
W 1899 roku objął posadę lekarza hutniczego dóbr arcyksiążęcych i pracowników kolejowych w Węgierskiej Górce, gdzie pracował przeszło 25 lat.
Zmarł nagle 13 marca 1925 roku. Jak zaznaczono w publikacji był on wzorem sumienności, ponieważ na wszystkie sprawy znajdował czas, odatkowo, duszą życia narodowego w czasach niewoli.
Długie lata przewodniczył Radzie Szkolnej w Cięcinie, uwielbiał szkołę i młodzież. Przez wiele lat był prezesem Straży Pożarnej w Cięcinie, dokładał starań by prężnie się rozwijała. Przewodniczący kasy Reiffeisena i Rady Nadzorczej Kółka Rolniczego. W czasie I wojny światowej został zmobilizowany do zaborczej armii jako lekarz - kapitan. W 1908 roku powrócił do Węgierskiej Górki. Został wybrany na naczelnika gminy i podobno, chociaż niechętnie obejmował tę godność od 1924 roku, pracował ofiarnie dla dobra i rozwoju gminy aż do swej śmierci.
Jak wcześniej wspomniany Leopold Schrötter (Szretter), bohater niniejszego artykułu, równiez był jednym z inicjatorów założenia Koła TSL w Węgierskiej Górce. Został wiceprezesem, ofiarował na rzecz biblioteki kilkadziesiąt dzieł (warto dodać, że przez krótki czas mieściła się ona w jego domu). Przejawem jego największej troski była budowa "ochronki" (przedszkola) w Węgierskiej Górce.
fotografia: Karol Suchanek / lipiec 1953
Grób dr Władysława Nowaka na cmentarzu parafialnym w Cięcinie.
Pogrzeb dr Władysława Nowaka był wielką żałobną manifestacją całej okolicy. Wielotysięczny orszak ludności, wieńce i kwiaty, mowy pożegnalne nad grobem dr Idzińskiego, robotnika Rozmusa i inż. S. Szczepańca były dowodem hołdu oddanego jego zaletom charakteru i cnotom obywatelskim.
Co ciekawe, jak mozna przeczytać na stronie internetowej Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce w zakładce "o nas": Historia Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce sięga roku 1911, kiedy zarejestrowano Spółkę Oszczędnościowo-Pożyczkową w Cięcinie. Jej założycielami byli: ks. Antoni Wyrobek, dr Władysław Nowak, Jan Kania, Jan Stana, Tomasz Czernek, Józef Juraszek, Roman Kłosek, Franciszek Walter, Józef Mieszczak i Ignacy Cichoń. Fundusze Spółki w chwili rozpoczęcia działalności składały się z udziałów i wpisowego oraz dobrowolnych wpłat i wynosiły niespełna 800 koron.
Czyli mamy kolejny, dodatkowy fakt: ten sam dr Władysław Nowak był również jednym z założycieli Spółki Oszczędnościowo-Pożyczkowej w Cięcinie.
___ Fotografie oraz cytowane fragmenty w powyższym wpisie (Założyciel koła TSL w Węgierskiej Górce - Leopold Schrötter (Szretter) pochodzą z publikacji "Historia Towarzystwa Szkoły Ludowej w Węgierskiej Górce 1919-1939" z 2016 roku. Niniejsza publikacja została mi podarowana, przez Panią Aleksandrę Stasica (obecnie: Ankianiec), która tworzyła do niej korektę.
___
Jeżeli interesuje Cię przeszłość Węgierskiej Górki, serdecznie zapraszamy na zwiedzanie wystawy do naszej siedziby: https://www.odlewniakultury.pl/wystawastala
___
Pod Baranią w cieniu lasów, hej!
Jest osada z dawnych czasów, hej!
Węgierską Górką nazwana, hej!
Wstęgą Soły przepasana, hej!
Zachęcamy do finansowego wspierania naszych działań! - wirtualna kawa: https://buycoffee.to/odlewniakultury - numer rachunku bankowego: 25 8126 0007 0062 1973 2000 0010 (Fundacja Odlewnia Kultury)
Comments